קשירת צינור הזרע: האם נמצא השוויון המלא בשוק אמצעי המניעה?

קשירת צינור הזרע היא פרוצדורה רפואית שמטרתה למנוע הריון. במהלך הפרוצדורה, צינור הזרע המקשר בין האשכים לפין המין נקשר או ליתר דיוק עובר חיתוך מדויק וצריבה של שני קצוותיו וכך נמנעים מהזרעה והריון. הפרוצדורה נעשית באמצעות כלי מיוחד ונדרש להתבצע על ידי רופא. הפרוצדורה נעשית כבר מאז תחילת המאה ה-20, אך במהלך השנים פותחו טכנולוגיות חדשות לקשירת הצינור הזרע ולכן ישנם מספר שיטות לביצוע הפרוצדורה.

כיום קיימים כ 25 סוגים שונים של אמצעי מניעה שונים בשוק הישראלי, אך לא כולם באמת מספקים את אותם תוצאות, ולכן קשירת צינור הזרע נותרת כאופציה שימושית למי שרוצים למנוע הריון.

חסימת צינור הזרע

קשירת צינור הזרע הוא כלי מניעה לטווח ארוך לזוגות שלא מתכוונים להגיע להריון בזמן הקרוב, אך רוצים לשמור את האופציה לעתיד. זהו כלי מניעה אפקטיבי המונע לחלוטין מהזרע להגיע לביצית ולהפרות אותה ובכך מונע הריון.

זהו הליך מקובל המאפשר מניעת הריון למשך כמה שנים וניתן להסיר את הקשירה כשהזוג מוכן ורוצה להיכנס להריון. יתרון השיטה הוא שלא נדרשים אמצעי מניעה נוספים ואפשר לקיין יחסי מין מלאים בראש שקט, ללא קונדומים ובכל זאת ללא חשש מפני כניסה לא רצויה להריון.

יתרונות וחסרונות של השיטה

קשירת הזריעה בטוחה כמעט ב-100% ואינה פוגעת בשלמות הפין, בהנאה שבמין, בתחושת הסיפוק או בגירוי הספונטני בתחילת קיום יחסי מין. אבל מעל הכל, היתרון החשוב ביותר הוא שמדובר בפעולה הפיכה! ואז, אם אתה מתחרט ומחליט להביא ילדים נוספים לעולם, תוכל לחזור אחורה.

רצוי לעשות זאת בחמש השנים שלאחר הניתוח שכן הניתוח מוצלח יותר אז. רוצה הטבות נוספות? בבקשה: הפעולה פוטרת את האישה מהאחריות להמשיך להשתמש באמצעי מניעה כמו גלולות או מכשירים העלולים לפגוע בבריאותה. היעדר פליטת זרע יהפוך את המגע המיני בין זוגות שסיימו את הרחבת הגרעין המשפחתי לספונטני יותר ולחופשי באופן טבעי, ללא חשש מ”תאונות”.

ויחד עם כל היתרונות של הצלחה, יש גם חסרונות: מצב נדיר אך קיים שגורם לרקמות משני קצות הצינורית הצרובה להתמזג ולהיצמד זה לזה, וליצור מעבר של תאי זרע. מה שבפועל אומר שקשירת צינור הזרע נותנת הגנה של מעל ל 99% אך כנראה שאין דבר כזה מושלם ועדיין יש תרחיש אפשרי ברמה נמוכה – בדומה לרמת ההגנה שמספקים למשל התקן תוך רחמי או גלולות למניעת הריון.

חיסרון נוסף הוא שאלת החרטה: אם הגבר חזר מהחלטתו ורוצה להחזיר את המצב לאחור – יהיה עליו לעבור ניתוח מיקרו-כירורגי מורכב, שלאחריו ההסתברות להפריה עומדת על כ-50 אחוז בלבד. ההסתברות אף הולכת ופוחתת ככל שחולף זמן מאז קשירת צינור הזרע. בנוסף, הקשירה אינה מונעת העברת מחלות או זיהומים, היא עלולה, במצבים נדירים ביותר, להוביל לבריחת זרע ולפגיעה בלתי הפיכה באיכות הזרע, ומעל הכל, הניתוח פשוט יקר: בסביבות 2,000 דולר בבתי חולים בישראל.

ד"ר פאטל (אורולוג מומחה בטיפול בבעיות זיקפה)

פוסטים נוספים בשבילך:

WhatsApp chat